HC Kometa Brno

Hokej
Winning Group Arena - Křídlovická 911/34, 602 00 Brno | mapa

Slavná historie brněnské Komety se píše od roku 1953, kdy tehdejší Rudou hvězdu Brno hrající krajský přebor vyčlenil ministr národní bezpečnosti Karol Bacílek jako sportovní rotu ozbrojených složek ministerstva. Po dohodě s tělovýchovnými orgány byl tým zařazen pro sezonu 1953/1954 do nejvyšší hokejové soutěže, přeboru republiky.

Do Rudé hvězdy přešli hráči Spartaku Brno Zbrojovka Bronislav Danda, Slavomír Bartoň, Bohuslav Sláma nebo Spartaku GZ Královo Pole Vlastimil Bubník, Ladislav Olejník, František Vaněk a tým nabitý československými reprezentanty získal už ve druhé sezoně mistrovský titul. Vítězné oslavy si pak brněnský celek užil ještě desetkrát, naposledy v ročníku 1965/1966 už jako ZKL Brno. Víc titulů má pouze Dukla Jihlava, a to dvanáct. 

V sezoně 1987/1988 klub sestoupil a až na pár výjimek se trápil ve druhé nebo až třetí lize. V roce 2005 do Komety vstoupil bývalý reprezentační obránce Libor Zábranský, který jej zachránil před krachem. V roce 2009 odkoupil extraligovou licenci od Znojma a vrátil Brno na mapu nejvyšší soutěže. Kometa od té doby získala dvě extraligová stříbra a jeden bronz.