SKKP Handball Brno

Házená
STAREZ Arena Vodova - Vodova 336/108, 612 00 Brno | mapa

Brněnští házenkáři zahájili svou éru v roce 1920 a stali se Přeborníkem Československa už v letech 1932 a 1933, třikrát získali titul mistra Moravy a v roce 1939 československý titul. Až do roku 1948 patřili mezi stálé účastníky první ligy, o rok dřív vyhráli celonárodní ligu složenou z dvanácti týmů Čech a Moravy.

Když byla oficiálně zavedena mezinárodní házená, která se hrála zároveň s českou házenou, nastala nová éra královopolského klubu. Brňané složení z družstev Sokola Královo Pole a Sokola Brno IV vyhráli v roce 1951 přebor republiky, ale pak kvůli velké vytíženosti hráčů ustoupili od hraní obou odvětví házené. Královo Pole bojovalo na čele první ligy, klub měl dokonce jedenáct družstev od žáků, přes ženy až k mužům.

V roce 1957 vybojovali československý titul dorostenci, ale s generační obměnou rozmach královopolské házené ustal. Po deseti letech úspěchů spadli do druhé ligy muži i ženy. Krize žen vyvrcholila až koncem družstva v Králově Poli, z finančních důvodů přešly pod ZKL Brno. Muži spadli až do krajského přeboru.

Uvadající úroveň brněnské házené si uvědomili předsedové klubů KPS Brno a Slavoj Juliánov, kteří se spojili a z nejlepších dorostenců vytvořili prvoligový tým, který útočil na čelo soutěže, zbytek házenkářů nastupoval ve druhé lize. 

Novodobou éru píší házenkáři od roku 2010, kdy se po úspěšné baráži se Dvorem Králové po třech letech vrátili do extraligy. Pod vedením Jana Hegara klub stoupal a když ho nahradil Andrej Titkov, dosáhl na bronzové extraligové medaile v roce 2015. V následující sezoně Brno skončilo deváté.