Zbrojovka poprvé od září vyhrála venku, odnesly to Teplice

Fotbalisté Brna zlomili sérii neúspěšných výsledků na hřištích soupeřů a ve 23. ligovém kole zvítězili v Teplicích 1:0. O jejich výhře rozhodla penalta z 81. minuty, kterou proměnil Jakub Řezníček. Zbrojovka tak venku bodovala po pěti zápasech a vyhrála tam poprvé od konce září.

Brno se od začátku zatáhlo do defenzivy a především čekalo, co vymyslí domácí. Jenže ani ti neprožívají zrovna povedenou sezonu a hra podle toho vypadala. Za celý první poločas čelili oba brankáři dohromady třem slabým hlavičkám a o vyložené šanci nemohla být ani řeč.

Tepličtí se sice snažili aspoň tvořit hru, jenže brněnská obrana je pouštěla maximálně k rohům. Těch sice kopali jen za první poločas sedm, ale vytěžili z nich jen několik nebezpečnějších závarů. Obraz hry se začal měnit až 25 minut před koncem. Všechno vlastně načal nejnebezpečnější situací dosavadního průběhu zápasu brněnský stoper Košťál, který ostřejší centr Hory málem napálil do vlastní branky.

Brňany to probudilo, k boření přidali i víc tvoření a brzy málem vedli. Nejdřív to byl dlouhý centr z levé strany, který teplický brankář Chudý podběhl a na zadní tyči ho málem nasměroval správným směrem Pašek, pak zase poslal přímý kop z 25 metrů Zavadil přesně pod břevno, odkud ho Chudý jen s námahou vytěsnil. Brno si během pěti minut vypracovalo ještě třetí zajímavou příležitost, hlavičkující Škoda byl ale na malém vápně v těsném ofsajdu.

Brňané potom v aktivitě opět polevili a začali znovu zdržovat - a v tu dobu přišel zlomový moment. Hosté rozjeli rychlý brejk, po němž se dostal míč na levou stranu vápna k Zavadilovi. Ten si ho zasekl, nechal proběhnout Ljevakoviče, který jej fauloval. Rozhodčí Příhoda zapískal penaltu a pokutový kop proměnil Řezníček. "Byl to jasný faul, kontakt musel být slyšet až na tribuně a s kolenem musím na rezonanci," uvedl Zavadil.

"Když tu penaltu zhodnotím, bude to na disciplinárku. Chodíme na předsezónní schůzky s pravidlovým expertem, kde jasně zaznívá, že se nemá řešit každý kontakt, že se má posuzovat jeho intenzita. Fotbal je podle nich kontaktní sport," přidal trenér Teplic Vavruška. "Jestliže hráč hraje tři vteřiny po zákroku a pak si lehne, jestli tohle myslí vážně, tak to tedy… Měl jsem Pavla za férového hráče. Žádný kontakt jsem neslyšel, slyšel jsem jen jeho hodnocení a výmluvy. Směšné, tečka," dodal.

"Se Zavadilem jsem nemluvil, netuším, co té penaltě přecházelo. Předpokládám, že penaltě předchází faul," prohlásil nejprve kouč Brna Kotal, po chvíli však dodal: "Říkal mi, že to byl jasný kontakt, předpokládám, že tak zkušený hráč by si nevymýšlel, pokud by se to nedalo prokázat na videu."

Incident hodně rozhněval teplické diváky i hráče. Příhoda navíc emoce vzápětí přiživil, po hlavičkovém souboji uprostřed hřiště domácím vyloučil Potočného. Brňané pak mohli ještě zvýšit, ale Řezníčkovu ránu z dálky i Škodovu dorážku zneškodnil Chudý. A závěrečný nápor oslabených Teplic už moc nebezpečný nebyl.