FC Zbrojovka Brno

Fotbal
Městský stadion Srbská - Srbská 2838/47a, 612 00 Brno | mapa

Už víc než sto let se píše historie nejslavnějšího brněnského fotbalového klubu. V hostinci U Machů se 14. ledna 1913 sešli zbylí členové Studentského týmu Židenice s mladíky z juniorského týmu Achilles a založili klub SK Židenice, předchůdce dnešní Zbrojovky. Hlavní iniciátor a nadšenec byl Cyril Lacina, syn zámožného mlynáře, který se stal vedoucím týmu. Jeho otec pak předsedou.

V roce 1926 získal po titulu Mistra Moravy i titul amatérského mistra Československa. Po druhé světové válce se klub přejmenoval na Zbrojovku Brno a v roce 1953 poprvé hrál na slavném stadionu za Lužánkami, o sedm let později ovládl Československý pohár.

V roce 1978 dobyla Zbrojovka dosud jediný mistrovský titul. Brněnský útočník Karel Kroupa se o rok dřív stal Fotbalistou roku. V následující sezoně po titulu si zahrála Zbrojovka Pohár mistrů evropských zemí. 

V roce 1983 sestoupila do druhé ligy, do které se natrvalo vrátila až po devíti letech. V posledním ročníku federální ligy postoupila do finále domácího poháru a zahrála si podruhé v historii Pohár vítězů pohárů. V sezoně 1994/1995 klub majitele Lubomíra Hrstky pod názvem Boby Brno vybojoval třetí příčku v nejvyšší soutěži.

Zbrojovka si zahrála v historii také čtvrtfinále Poháru UEFA, Středoevropského poháru, Poháru veletržních měst a semifinále Poháru Intertoto v roce 2003.

Od roku 2001 hraje brněnský klub na stadionu v Srbské ulici. Nejlepším umístěním od té doby byla čtvrtá příčka v sezoně 2007/2008, jenže o tři roky později klub sestoupil do druhé ligy. Následující ročník obsadil čtvrtou pozici ve druhé lize, ale administrativně se vrátil do nejvyšší soutěže. V ročníku 2015/2016 skončil na šesté příčce, což je nejlepší umístění za posledních osm sezon.