Start Komety? Nejprve rozpaky, pak optimismus, stará slabina ale zůstává

Rozpaky pomalu střídá optimismus prvně rozdmýchaný v přípravě. Hokejisté Komety za sebou po nepříjemných prohrách s Karlovými Vary a hlavně vysoké porážce 1:5 v Mladé Boleslavi mají dvě cenné výhry proti adeptům na extraligový titul. Jak Pardubice, tak mistrovský Třinec porazili 3:2, Oceláře Brno v neděli srazilo v prodloužení. „Potřebovali jsme se oklepat z těch porážek. Jsme rádi, že jsme vyhráli. Začátek sezony byl takový průměrný, potřebovali jsme začít vyhrávat,“ uvedl kapitán brněnského celku Martin Zaťovič.

Co podle Deníku Rovnost naznačilo prvních pět kol nového extraligového ročníku v podání Komety?

NADĚJE. V tabulce sice brněnským hokejistům patří po pěti kolech osmá pozice, kolem níž se pohybovali i v minulém nepovedeném ročníku, rozdíly jsou ovšem patrné. Brňané vydolovali z posledních dvou duelů proti silným soupeřům pět z šesti bodů. Nejednalo se přitom o ubráněné výhry, při nichž by čelili velkému tlaku soupeřů. Naopak jim byli rovnocennými soupeři, o čemž svědčí i poměr střel. V tomto ohledu byla Kometa rovnocenná jak Pardubicím (25:26 na střely), tak Třinci (28:27). „Herně to pro nás nebyl propadák třeba ani v Mladé Boleslavi, i když výsledek 1:5 vypadá hrozně,“ poznamenal Kalous.

(NE)PRODUKTIVITA. Podobnosti mezi minulým a současným ročníkem Kometa nezapře v jednom aspektu – v produktivitě. Brňané patří mezi střelecky čtyři nejaktivnější celky soutěže, když průměrně vyšlou za zápas na bránu soupeře dvaatřicet střel. V počtu nastřílených gólů už Kometa u čela extraligového pelotonu nefiguruje.

V pěti duelech zatím zaznamenala jen třináct branek, přičemž jich patnáct obdržela. „Trošku nás produktivita trápí. Potřebujeme využívat větší počet šancí. Gólu padá málo na to, kolik si vytvoříme dobrých příležitostí,“ přesvědčoval kouč Kalous.

ZTRÁTA KONCENTRACE. Hokejisté Komety se v novém ročníku proměnili v hazardéry. Z úvodních pěti zápasů dvakrát ztratili dvoubrankový náskok, což se jim stalo osudným v utkání s Karlovými Vary, který nakonec prohráli 4:5. Se Zlínem je ztráta dvoubrankového vedení stála bod, když svého rivala dorazili až v prodloužení. S osudem utkání si zahrávali i proti Pardubicím, nad nimiž Brňané vedli 3:0 a nakonec vyhráli těsně 3:2. „Musíme za takového stavu přistupovat k zápasu zodpovědněji a dávat si pozor na hrubé chyby, kvůli kterým pak o vedení přicházíme,“ burcoval Zaťovič.

JASNÁ JEDNIČKA. Trenér Kalous před sezonou hovořil o rovnocenné pozici brankářů Mateje Tomka a Lukáše Klimeše. V úvodu sezony ovšem ukázal, že hodlá sázet hlavně na slovenského gólmana Tomka, jenž chytal od prvních minut čtyři z dosavadních pěti duelů.

Po rozpačitém začátku se i čtyřiadvacetiletý brankář postupně dostává do formy. „Hodně potřeboval výhru proti Pardubicím, kdy nás podržel,“ uvedl Zaťovič.

Autor: Václav Petrů