Lekce z produktivity. Kometě stačilo na osm branek pouhých sedmnáct střel

Zavřít oči a snad tam střela padne. Tento častý hokejový plán brněnská Kometa v neděli eliminovala. V divoké domácí přestřelce porazila v sedmnáctém kole extraligy Plzeň 8:5. Na osm zásahů ji přitom stačilo proměnit téměř každou druhou střelu.

Vystřelila na branku sedmnáctkrát. „Je to unikát. Jsem rád, že jsem v týmu, který dokáže i s pěti góly vyhrát," hlásil domácí brankář Karel Vejmelka.

Brňané jsou i před následující reprezentační přestávkou první v extralize o dva body před Třincem. Výhra, která jim vedení zajistila, se nerodila lehce. Rozhodla však efektivita Komety v zakončení. „Se střelami šetříme. Čekáme na šance a řešíme to hokejově. Byť to hráčům vytýkáme, tak jsme rádi, že produktivitu mají a dokáží jasné šance vyřešit gólově. Teď není potřeba padesát střel na výhru, jak tomu bylo dva tři roky nazpět," povídal asistent kouče Komety Martin Pešout.

Domácí hokejisté zažili i nezvyklou premiéru. Poprvé v sezoně prohráli úvodní třetinu. Plzeň museli dotahovat ze stavu 2:3. „Zkrátka se stalo. Vyhráli jsme a to je podstatné. Sex bývá taky poprvé a člověk ho musí zvládnout," vtipkoval brněnský bek Jozef Kováčik, na jehož premiérovou branku v sezoně v první třetině navázal ještě v přesilovce Martin Erat.

Už v první třetině rozjel povedený střelecký den hostující Dominik Kubalík, když se trefil dvakrát. Ve třetí třetině přidal ještě dvě trefy. „Takový zápas je jednou za iks let. Bavil mě. Bylo to nahoru dolů. Jen mě mrzí, že z toho není aspoň bodík," mrzelo Kubalíka.

Plzeň ještě poté, co Kubalík završil ve 48. minutě hattrick a snížil, živila šanci na možnou čtvrtou výhru v řadě. Následně ji ale zlomila branka Martina Zaťoviče po pohledné kombinaci a trefa při power play od Martina Dočekala. Kometa nakonec slavila výhru 8:5. „Gólové situace se mi pletou. Pět branek je hodně a rozhodně je to i pro mě na zamyšlení," řekl Vejmelka.

Plzeň Brňany přestřílela 25:17, ale odjíždí s prázdnou. „Chci poděkovat klukům, že nezalezli a bojovali. Utkání jsme zdramatizovali. Porážka tolik nemrzí, jako kdyby bylo utkání z naší strany odevzdané," chválil asistent kouče Plzně Ladislav Čihák.

„Plzeň u nás hrála nejsympatičtější hokej ze všech soupeřů," přidal se Pešout.

Kometa Brno – Škoda Plzeň 8:5 (2:3, 1:0, 5:2)

Branky a nahrávky: 5. Kováčik (J. Káňa, Haščák), 7. M. Erat (M. Kvapil, Nečas), 24. Štencel (Hruška, V. Němec), 45. J. Káňa (Malec, Vincour), 48. Čermák (J. Káňa, Vincour), 55. Zaťovič (Dočekal), 58. Dočekal (Malec, Vejmelka), 60. Káňa – 6. D. Kubalík (Kratěna, Frühauf), 11. Kodýtek (T. Svoboda, Indrák), 20. D. Kubalík (Čerešňák), 48. D. Kubalík (Pulpán, Kracík), 58. D. Kubalík (T. Svoboda). Rozhodčí: Čech, Horák – Gebauer, Lederer. Diváci: 7700.

HC Kometa Brno: Vejmelka (Čiliak) – Štencel, O. Němec, Gulaši, Kováčik, Malec, Trška, L. Vágner – M. Kvapil, Hruška, M. Erat – Zaťovič, V. Němec, Haščák – J. Káňa, Čermák ©, Vincour – T. Havránek, Nečas, Dočekal – Dymáček.

HC Škoda Plzeň: Hylák (Sochůrek) – Kvasnička, Čerešňák, Pulpán, D. Sklenička, Němeček, Moravčík, Frühauf – D. Kubalík, Kracík, Kratěna © – Johnson, Lev, Vondráček – T. Svoboda, Kodýtek, Indrák – Vracovský, Koreis, Hrnka.