Kometě odpadávají brankáři. Šanci využil Tomek, který vynuloval Kladno

Nejprve bylo v brankovišti hokejové Komety příliš těsno, v nedávné době ale na marodku zamířil Jakub Sedláček se zlomeným prstem a v uplynulém týdnu ho následoval nemocný Marek Čiliak. Zdravý tak zůstává pouze Matej Tomek, jenž zazářil v domácím klání s Kladnem. Bronzový olympionik z nedávných her v Pekingu vychytal všech třicet střel středočeského soupeře bojujícího o vyhnutí se baráži a zaznamenal svou první nulu v extraligové kariéře. Brno i díky tomu porazilo v předposledním kole základní části Kladno 3:0.

Klub legendárního Jaromíra Jágra míří do baráže, kdežto Kometa poskočila v tabulce na desátou příčku. „Marek Čiliak je nemocný, ale do začátku play-off by měl být v pořádku. Matej nás skvěle podržel. První třetina nebyla z naší strany dobrá. Možná se projevilo, že jsme odehráli v posledních dnech velkou nálož zápasů. Od druhé části jsme ale hru srovnali,“ uvedl trenér Komety Jiří Kalous. Tomek měl nejvíc práce v první třetině, kdy Kladno určovalo tempo, lapil třeba samostatný únik hvězdného Tomáše Plekance. „Spravil jsem si chuť. Nulu jsem skoro vychytal v prvním domácím zápase, ale nevyšlo to, říkal jsem si, že když se to nepovedlo v prvním, tak aspoň v posledním domácím,“ připomenul Tomek úvodní domácí klání v září se Zlínem, kdy přišel o šanci na čisté konto až v 57. minutě.

Čtyřiadvacetiletý rodák z Bratislavy je se sedmadvaceti odchytanými zápasy nejvytěžovanějším gólmanem Komety v sezoně, nyní ale dostává prostor i díky indispozici kolegů. „Marodku máme, dívám se na to taky z pohledu týmu. I kdyby situace byla jiná, připravoval bych se úplně stejně jako teď,“ dušoval se Tomek. Jeho výborný výkon podtrhli od druhé třetiny i hráči před před ním. Ve čtyřiadvacáté minutě otevřel skóre jeho krajan Andrej Kollár a těsně po polovině zápasu navýšil vedení po efektní kombinaci první formace Petr Holík. Ve třetí třetině Brňané kontrolovali hru a ještě přidali jeden gól. Tomáš Vincour se dostal i přes Jágra a přesnou ranou z kruhu pojišťoval triumf. Domácí tak nedopustili opakování středečního klání proti Olomouci, kdy ve třetí části ztratili dvoubrankový náskok. „Povedlo se nám to dohrát v klidu na rozdíl od toho zápasu, kdy jsme chybovali. Ale i ty chyby nás mohly posunout,“ nabídl pohled Kalous. Jeho svěřenci završí základní část úterním soubojem v Olomouci, který bude přímým duelem o devátou pozici. Začíná deset minut před půl šestou večer. „Na případné soupeře pro předkolo jsem se nedíval,“ dodal Tomek.

Kometa Brno - Kladno 3:0
Branky a nahrávky: 24. Kollár, 31. P. Holík (P. Mueller, Zaťovič), 43. Vincour (Kollár).
Diváci: 6932.

Autor: Václav Petrů