Jihomoravští fotbalisté na ME? K první medaili pomohl také Bubník

Zlato, stříbro i bronz se vyjímají ve sbírce jihomoravských fotbalistů z mistrovství Evropy. Při všech sedmi účastech československé a později české reprezentace na závěrečném turnaji starého kontinentu se v kádru objevili hráči, kteří měli či stále mají vztah k jižní Moravě. Dohromady jich na Euro jelo sedmnáct.Naposledy rodák z Hoštice-Heroltice na Vyškovsku Milan Petržela. Hned na třech evropských šampionátech se objevil brněnský rodák a odchovanec Metry Blansko Jaromír Blažek, ale turnajů se zúčastnil jen v pozici brankářské dvojky. Z Portugalska v roce 2004 si dovezl bronz.

Dvě účasti na šampionátech proměnili ve dvě medaile Karol Dobiaš s Františkem Štambachrem. V roce 1976 nechyběli u jednoho z největších úspěchů československého fotbalu – titulu mistrů Evropy z Bělehradu. I když pravidelně hrál pouze pozdější brněnský kouč Dobiaš. „Pozvali mě a Michalíka (třetí brankář – pozn. red.) na finále, jen jsem se tam mihl. Bylo mi třiadvacet a jako začínající fotbalista jsem si odnesl obrovský zážitek," podotýká Štambachr.

O čtyři roky později už stál rodák z Čebína na Brněnsku v základní sestavě při zahajovacím utkání s Německem. Čechoslováci tehdy na olympijském stadionu v Římě prohráli 0:1 po trefě Karla-Heinze Rummeniggeho. „V dubnu jsem si zranil kotník a trenér Vengloš mě vzal, přestože jsem nebyl stoprocentně vyléčený. Říkal mi, že šlo o psychologickou válku, protože jsem Němcům před Eurem v přátelském zápase na Strahově dal dva góly," vybavuje si.

I přes úvodní prohru Československo dokráčelo až pro bronzové medaile, které vybojovalo v penaltovém rozstřelu nad domácí Itálií. „Každá medaile na takové akci je velký úspěch. Jel jsem i na olympiádu, pro mě šlo o fantastické roky v národním mužstvu," připomíná třiašedesátiletý Štambachr zlato z her v Moskvě.

Bronzovou medaili vybojoval pro Československo v roce 1960 ve Francii legendární brněnský obojživelník Vlastimil Bubník. V týmu s ním hráli také český i slovenský fotbalista století Josef Masopust s Jánem Popluhárem.

Senzaci znamenalo po rozpadu federace stříbro české reprezentace před dvaceti lety. „Vzpomínky mi zůstanou v hlavě na doživotí. Hrát ve Wembley, být vedle anglické královny a slyšet, jak půlka stadionu fandí česky… Na to se nedá zapomenout," říká tehdejší drnovický kanonýr Radek Drulák.

Dres týmu z vesnice na Vyškovsku oblékal i Luboš Kubík, Brnem zase prošli Miroslav Kadlec s Martinem Kotůlkem. Tehdejšímu výběru se moc šancí nedávalo. „Všichni říkali, že po skupině pojedeme domů, nikdo s tím nepočítal. Překvapili jsme sami sebe," usmívá se Drulák. V podobné roli vstoupí čeští reprezentanti v pondělí do Eura ve Francii.

Do Francie odletěl i brněnský odchovanec Josef Šural. „Záleží na tom, zda bude trenér mít šťastnou ruku. Nic lepšího nemáme. Budeme věřit, že z tak těžké skupiny postoupíme, už to bude velký úspěch," má jasno Drulák.

Staronová posila Zbrojovky Jan Polák reprezentoval před osmi lety v Rakousku a Švýcarsku, kde český tým nepostoupil ze skupiny. „Klukům držím palce a všichni jim přejeme, ať se dostanou co nejdál, minimálně do čtvrtfinále," vzkazuje Polák.

Zdroj: http://brnensky.denik.cz/fotbal_region/jihomoravsti-fotbaliste-na-mistrovstvi-evropy-k-prvni-medaili-pomohl-take-bubnik-20160610.html