A přidal svůj pohled. „Respektuji lidi, kteří takhle rozhodli a nechtěl bych být v jejich kůži. Měli k tomu svůj důvod, jemuž se snažím věřit. Přesto se vkrádá otázka, jestli není lepší prohrát jako bojovník, než to vzdát bez boje,“ myslí si Hladík, který taky plní roli asistenta trenéra u juniorské reprezentace.

Podle něj byla příležitost poslat do dějiště mistrovství světa v Egyptě výběr hráčů z extraligy. „Je jasné, že stávající tým by na šampionát odletět nemohl, nicméně českou házenou netvoří jenom dvacet lidí, ale dalších sto padesát je v extralize. Proč se nepokusit složit tým právě z české nejvyšší soutěže. Ve sportu přece jen platí rčení, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se,“ praví bývalý dlouholetý trenér Nového Veselí.

Neúčast na šampionátu je podle něj demoralizující právě pro hráče z nejvyšší soutěže. „Jde o záležitost hrdosti a identity extraligových hráčů, kteří čekali na možnost a teď je pro ně v hlavě velmi složité, že se tam vůbec nejede,“ nabízí svůj pohled Hladík.

Jako příklad vhodné improvizace uvádí českou fotbalovou reprezentaci, která v září vyslala k duelu Ligy národů kvůli rozšířené koronavirové nákaze v původním týmu výběr náhradníků, jenž po srdnatém výkonu podlehl Skotsku jen těsně 1:2. „Viděli jsme, že to jde, i když je to prostě fakt velmi složité,“ přiznává královopolský kouč.

Výbuchu extraligového výběru v Egyptě by se neobával. „Rozdíl je sice obrovský, takže těžko odhadovat, jak by dopadl, ale aspoň bychom naplnili sportovní krédo o důležitosti účasti,“ říká házenkářský kouč.

Původně přitom koronavirové mistrovství skýtalo podle Hladíka pro českou reprezentaci velkou příležitost. „Kdybychom hráli v původním složení, šlo by pro nás o hodně zajímavý šampionát. V některých reprezentacích totiž kvůli situaci odmítlo účast třeba deset hráčů, kdežto u nás jenom Pavel Horák z rodinných důvodů. Vybrali jsme si ale daň největší,“ lituje Hladík.

Podle něj tak česká házená přišla o možnost znovu dostat sport víc do povědomí veřejnosti. „V televizi bude kolem třiceti zápasů z mistrovství světa a pro házenou to byla příležitost,“ doplňuje královopolský lodivod.