Žabiny lovily v ženské NBA, cizinky před EuroCupem hltají informace a videa

Při historickém triumfu v Eurolize v roce 2006 tvořily kádr Žabin i tři špičkové zahraniční basketbalistky, což byl v době jejich největší slávy standard. Jenže po ní nastal v brněnském celku s drahými hvězdami z ženské NBA dlouholetý půst, který v pondělí skončil.

Do Žabin zamířila Američanka Bria Holmesová, jež naposledy oblékala dres Los Angeles Sparks. „Po delší odmlce je v brněnském kádru zase hráčka z WNBA, což je pro nás velká změna a navázali jsme tím na to, že Žabiny dřív zahraniční hráčky mívaly běžně. Určitě je to dobře i pro českou ligu, protože Holmesová přichází z jedné z nejprestižnějších soutěží světa,“ řekl kouč brněnského celku Viktor Pruša.

Nová posila jeho týmu se stala profesionální hráčkou v roce 2016, kvůli těhotenství pak vynechala sezonu 2018. „Návrat po porodu byl snad jednou z nejtěžších věcí, které jsem kdy zažila. Moje tělo se kompletně změnilo a už nikdy nebude fungovat jako dřív. Musela jsem najít cestu, jak se na něj adaptovat a nabrat zpátky svoji sílu,“ svěřila se pro klubový web Holmesová, která dříve hájila barvy celků Atlanta Dream, Connecticut Sun nebo Las Vegas Aces.

Sedmadvacetiletá basketbalistka se poprvé zapojila do tréninku s novými spoluhráčkami ve středu večer. „Její kvalita by měla být vysoká, ale jak bude pro nás basketbalově přínosná, se ukáže až v samotných zápasech. Jelikož přiletěla do České republiky v pondělí a měla ještě trochu jet lag (potíže kvůli časovému posunu pozn. red.), na prvním tréninku jen koukala. Ve středu dopoledne už absolvovala kondiční cvičení,“ vysvětlil trenér Pruša.

Jeho kádr po příchodu americké hráčky značně vyrostl. Holmesová totiž měří 190 centimetrů. „Na křídlo je vysoká, což není úplně všední. Navíc je komplexní, může hrát na pozici tři i dva. Její výška je pro nás benefit především do defenzivy, kdy může bránit i vyšší hráčky v podkošovém prostoru,“ líčil trenér Brna.

V útočných dovednost vyniká především ve střelbě za tři body. „Chceme mít v kádru hráčky, které jsou v této disciplíně slušné. Navíc Holmesová by měla být skórer, který bude atakovat vnitřní prostor a bude na sebe tahat pozornost, což otevře prostor i pro ostatní hráčky. Uvidíme ale, jak bude vypadat v reálu, evropský styl je totiž hodně odlišný než americký,“ podotkl.

Ten ve svém kádru přivítal minulý týden i litevskou reprezentantku Moniku Grigalauskytéovou. Obě posily by se měly ukázat především v EuroCupu. První pohárový duel čeká Žabiny příští čtvrtek s belgickým Castors Braine. „Máme jen týden do prvního zápasu, což není časově úplně komfortní. S oběma hráčkami budeme pracovat nejen na kurtu, ale už s nimi debatujeme i mimo trénink. Vstřebávají hodně informací a pouštíme jim videa, aby rychleji pochopily náš koncept,“ pravil.

Jeho svěřenky měly ve středu odehrát ligové utkání ve Strakonicích, soupeř však kvůli podezření na koronavirus v týmu duel odložil. „Potřebujeme cizinky zapracovat do hry a sehrávání s týmem je lepší na tréninku než v zápase, proto to beru jako pozitivum,“ podotkl Pruša.

Brňanky v této ligové sezoně odehrály zatím tři utkání, v nichž porazily postupně Trutnov, Slovanku a pražskou Slavii. „Na začátku sezony jsme si řekli, že v české lize budeme dominantní ve všech zápasech. Výsledkově je to v pořádku, ale pořád to není ideální z pohledu herního projevu. Hrajeme hodně ve vlnách, občas nejsme dobře koncentrovaní. Máme nějaké nové hráčky, ještě jsme v procesu zapracovávání a myslím, že momentálně se nacházíme na šedesáti procentech potenciálu, jaký družstvo má," dodal Pruša.


Autor: Pavel Šťastný

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/ostatni_region/zabiny-lovily-v-zenske-nba-cizinky-pred-eurocupem-hltaji-informace-a-videa-20211.html

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací