Za bronz postaví Choupenitchovi v Brně pomník. Obrovský úspěch, hlásí šéf šermu

Před odletem do Tokia odmítl prozradit, jaké ambice v turnaji pod pěti kruhy má. Možná věděl proč. Brněnský fleretista Alexander Choupenitch překvapil a vybojoval pro český šerm historický olympijský bronz. „To je mazec! Obrovský úspěch, Saša měl dobře našlápnuto, bylo to vidět už na výsledcích ze světových pohárů, ale tohle jsem vůbec nečekal. Udělal našemu sportu velkou reklamu," reagoval předseda brněnského šermu Marcel Štelcl.

Sedmadvacetiletý Choupenitch je členem Sokola Brno I, ve kterém se po heroickém pondělním výkonu zařadil po bok olympijských medailistů a legend Jana Gajdoše nebo Zdeňka Růžičky. „Sašovi postavíme asi pomník," zářil Martin Vlk, starosta brněnského oddílu.

Výjimečnost úspěchu českého šermíře potvrzuje i Štelcl: „Kdokoliv ze Sokola dosáhl takových vysledků, oslavujeme ho dlouhé roky a dáváme mu medaile za zásluhy. Saša už tady bude jednoznačně zapsaný."

Přestože Choupenitch jezdí především na soustředění do Itálie, do brněnské sokolovny chodí často. Hlavně do posilovny. Štelcl s ním ale bezprostředně před turnajem nemluvil. „Vždycky se uzavře do sebe a řekne: Nechte mě být, potřebuju si to sám srovnat," líčil předseda brněnského šermu.

Ten pracuje jako doktor, v jeho čekárně se nejen při bitvě o bronz zastavil čas. „Pacienti musejí chvíli počkat, nemohl jsem si to nechat ujít. Doufám, že paní, která tady čekala půl hodiny, článek nebude číst," rozesmál se Štelcl.

Choupenitch v souboji o třetí místo převálcoval japonského protivníka Takahira Šikineho 15:10. „Jsem strašně rád, že si motivaci udržel do boje o bronz a že v něm takhle dominoval," ocenil výkon českého olympionika Štelcl.

V Brně ale po slušných výkonech ve vyřazovací části věřili v zlato. Do finále Choupenitche ale nepustil hongkongský Cheung Ka Long. „Soupeř byl hratelný, ale v šermu se může stát cokoliv. Je to sport hodně o psychice, takže papírové předpoklady se ne vždy naplní," poznamenal Vlk.

Pro Choupenitche šlo v Tokiu už o druhé vystoupení na olympijských hrách. V Riu ale vypadl hned v prvním kole. „Když jsem ho tehdy pozoroval, tam to prohrál vyloženě na hlavu. Teď ji měl ale srovnanou, dobře nachystanou. Šerm není jen o technice, ale o tom, že si člověk nenechá vnutit soupeřovo tempo," vysvětlil Štelcl a dodal: „Teď to byl úplně jiný Saša."

A jak ho v Sokole Brno I vnímají? „Je to lidsky super borec. Mám ho strašně rád, dělá šerm strašně dlouho a jednu olympiádu už za sebou měl, proto jsem mu úspěch strašně přál, samozřejmě i nám v Sokole. On musel sice objezdit hlavně soustředění v Itálii, protože potřebuje šermovat s nejlepšími, ale když je v Brně, tak fyzičku a posilování dělá u nás," uzavřel Vlk.


Autor: Pavel Šťastný

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/loh-2020-cesko/choupenitchovi-v-brne-uz-stavi-pomnik-jiny-sasa-nez-v-riu-hlasi-predseda-sermu-2.html