Stříbro. Volejbalisty přehrála ve finále Českého poháru liberecká Dukla

Po prvním setu se zdálo, že jejich dosavadní famózní jízdu nezastaví ani natěšený domácí celek. Jenže právě první sada byla ta poslední, kterou brněnští volejbalisté ve finále Českého poháru proti favorizovanému Liberci získali. Extraligový šampion nedělní střetnutí otočil a po vítězství 3:1 získal první trofej v letošní sezoně.

Brno se po výhrách nad Ostravou ve čtvrtfinále a Českými Budějovicemi v semifinále zastavilo těsně pod vrcholem. „Dobře jsme do finále vstoupili, ale Liberec pak byl lepší a přehrál nás v obraně na síti, a to rozhodlo. Nenašli jsme účinnou protizbraň a nedokázali jeho hráče odtáhnout od sítě. Liberec byl jednoznačně lepší," připustil brněnský trenér Ondřej Marek.

Jihomoravané se do finále Českého poháru dostali po šestnácti letech a potvrdili, že v letošním ročníku mohou pomýšlet na nejvyšší mety i v extralize, což dokazuje vyřazení Jihostroje po výhře 3:0. „Vrátili se nám hráči ze zahraničí, v týmu jsou čtyři cizinci. Družstvo je mnohem kvalitnější než loni," dodal Marek.

Liberec vedený trenérem Michalem Nekolou hrál finále poháru počtvrté za sebou, z triumfu se neradoval jen loni po nečekané porážce s Ostravou. „Po prvním setu se to otočilo a jednoznačně jsme soupeře přehráli servisem. Dobře jsme od druhého setu přihrávali. Kluci hráli výborně," řekl Nekola České televizi. „Doufám, že nás to nasměruje k dalšímu extraligovému titulu," doplnil s úsměvem liberecký stratég.

Brňané vstoupili do rozhodujícího střetnutí turnaje
výborně. Soupeře zaskočili servisem, byli úspěšnější v útoku a první set ovládli. „Brno nás přehrálo a my dělali nevynucené chyby," pokrčil rameny liberecký smečař a kapitán Aleš Správka.

Od druhého setu se na palubovce projevila kvalita Liberce. Letošní účastník Ligy mistrů řízený reprezentačním nahrávačem Jakubem Janouchem soupeře postupně přehrával. Ve druhém setu převzal iniciativu a ve třetím setu Brno doslova převálcoval. Největší rozdíl mezi oběma se nacházel zejména na bloku. „To je naše doména," potvrdil Správka.

Ve čtvrté sadě Liberec zpočátku trochu povolil a měl dlouho jen bodový náskok. Pak ale odskočil do vedení 19:14 a náskok už nepustil.

Brňané se po zisku stříbrných medailí vrátí na extraligové palubovky, v sobotu hostí Benátky nad Jizerou.