Slavným předchůdcům ostudu neudělal. Basket při oslavách panoval

V minulosti sbíral jeden ligový mistrovský titul za druhým a byl legendou, celkem jich posbíral jedenadvacet v dobách Československa a tři v období samostatné České republiky. Slavné časy brněnského basketbalu už jsou dávno minulostí, současný Basket Brno, jenž je nástupce slavného klubu, ovšem pomalu stoupá k nejlepším. To se ukázalo i při sobotním slavnostním utkání při příležitosti oslav pětadevadesátých narozenin brněnského basketbalu. Jihomoravané na domácí palubovce haly ve Vodově ulici přehráli Pardubice 82:67 a upevnili si třetí pozici tabulky české nejvyšší soutěže.

„Prvních šest minut jsme dostávali lehké koše, ale postupně jsme v obraně dotáhli šrouby. Měli jsme širší rotaci, což rozhodlo,“ pravil trenér Lubomír Růžička.

Součástí oslav byla výstava plakátů s hráči a přehled legendárních období brněnského basketbalu. Bastkebalisté Brna také při této příležitosti věnovali k prodeji speciální podepsaná trika s logem oslav, jehož výtěžek poputuje Kláře Kalivodové, kterou Basket dlouhodobě podporuje.

Zatím se vybralo třicet tisíc korun, které Brňané Kalivodové slavnostně předali právě před začátkem zápasu. „Chci taky lidi pozvat do nově otevřeného Národního basketbalového muzea, které otevřeli v Pelhřimově v pátek, když slavíme pětadevadesát let brněnského basketbalu,“ podotknul brněnský lodivod, jenž svůj tým v minulém ročníku dotáhl na konečnou čtvrtou příčku české ligy.

Jeho svěřenci porazili Pardubice poprvé po dvou letech a sedmi navazujících porážkách. „Ani jsem si tuto bilanci neuvědomoval, těší mě, že jsme tak výborný tým porazili a vytvořili si na něj náskok,“ pochvaloval si brněnský lodivod.

Osmnácti body táhl Jihomoravany k cenné domácí výhře Šimon Puršl. „Určitě nám pomohly taky úspěšné doskoky. V minulých zápasech nám to moc nešlo, ale tentokrát jsme je proměňovali. Trenér nás vybízí, abychom si pro ně chodili,“ přiznal Puršl.

Brněnské basketbalisty čeká do konce kalendářního roku ještě další představení na mezinárodní scéně. 28. a 29. prosince se představí v Severoevropské basketbalové lize v Rize, kde si nejprve zahrají proti litevské Šiauliai a o den později proti ruskému celku Jenisej z Krasnojrasku.


Autor: Václav Petrů

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/ostatni_region/basket-brno-pardubice-vyroci.html