Slavná značka znovu získává lesk. Žabiny směřují k Eurolize

Patnáct let letos uplynulo od opojné chvíle, kdy Žabiny Brno vystoupaly na evropský basketbalový Olymp a triumfovaly v prestižní Eurolize. Po dlouhých hubených letech a velkém výkonnostním pádu se brněnský klub postupně znovu šplhá nahoru. V půlce října vstoupí do druhé nejprestižnější kontinentální soutěže EuroCupu, která je jen dalším krůčkem zpátky k vrcholu.

„V české lize nastupuje pořád dokola se stejnými soupeři. Takto si zahrajeme těžké zápasy proti kvalitním soupeřům a mladé hráčky naberou potřebné zkušenosti. Do dvou nebo tří let chceme hrát Euroligu. Věřím, že to není nereálné,“ pravil generální manažer a majitel klubu Radek Šír.

Brněnský celek v posledních dvou dohraných sezonách dokráčel k ligovým medailím a sbíral úspěchy i v méně prestižních evropských soutěžích. Loni na jaře klub soužily ekonomické problémy, přesto odehrál úspěšnou sezonu a skončil třetí.

Před tou letošní v Žabinách navýšili rozpočet. „Je to tak. I s ohledem na EuroCup. Ochota sponzorů přispívat je oproti loňskému nejistému roku větší. Máme dobré, že jsme v EuroCupu nalosovaní v západní konferenci, což není tak finančně náročné na cestování, jako kdybychom museli vyrazit do Ruska. Je třeba ale počítat s tím, že postoupíme a v play-off třeba na východ poletíme. Potřebujeme taky kvalitní hráčky, což se promítá do rozpočtu,“ líčil Šír bez toho, aby speficikoval, o kolik klub prostředky v souvislosti s evropskou soutěží navýšil.

Žabiny se v eurocupové skupině K střetnou s belgickým celkem Castors Braine, německým Kelternem a vítězem kvalifikačního souboje mezi španělským Gran Canaria a London Lions. „Máme konfrontaci s třemi rozličnými styly ze tří zemí, což znamená obrovské množství nových zkušeností a možnosti kvalitního vývoje. Tedy přesně ty důvody, proč jsme se rozhodli hrát EuroCup, kvůli těžkým zápasům. Takže velkou kvalitu soupeřů kvitujeme a jdeme do toho s cílem postoupit,“ prohlásil hlavní trenér Žabin Viktor Pruša.

Kromě EuroCupu si celek z brněnské haly Rosnička po roční odmlce zahraje také evropskou ligu EWBL, v níž před koronavirovou pandemií dvakrát postoupil do semifinále. „Hráli jsme dvě evropské soutěže naráz už v minulosti. Radši hrajeme, než trénujeme,“ podotkl Šír.

Na mezinárodní úrovni jsou podle něj Žabiny pořád pojem. „Lidi si nás pamatují ještě třeba pod tehdejším názvem Imos Brno, ale vzpomenou si,“ doplnil manažer a majitel Šír.

O víkendu Žabiny v hale Rosnička pořádají předsezonní přípravný turnaj Besu Cup. Při něm se v pátek od pěti hodin odpoledne střetnou s francouzským celkem Charnay Basket Bourgogne Sud, v sobotu si poté podle výsledku zahrají buď o bronz, nebo finále s Piešťanskými Čajkami, či maďarským Uni Györem.


Autor: Václav Petrů

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/ostatni_region/zabiny-brno-pred-sezonou.html

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací