Ragbisté Dragonu přibrzdili cestu Vyškova do semifinále. Ale mohou ho tam dostat

Vyškov - Ragbisté Jimi Vyškov si sami přibouchli dveře vedoucí do semifinále 1. ligy. Po třech vítězstvích nad soupeři z horní poloviny tabulky podlehli doma v tabulce skupiny TOP 6 poslednímu Dragonu Brno. Účast mezi elitní čtyřkou a boj o medaile už nemají ve svých rukou.

Pozice v tabulce, ale hlavně zmíněné poslední výsledky vysoce favorizovaly domácí tým. Ve prospěch hostů možná hovořilo jen to, že po vydatném dešti těžký terén techničtějšímu domácímu týmu příliš nevyhovuje.

Začátek tomu nasvědčoval. Více se hrálo na domácí polovině. Poměry otočila až žlutá karta s následným desetiminutovým vyloučením brněnského rváčka Vojtěcha Doupovce. Přesilovku využili domácí ještě v téže minutě, když se do pětkoviště prodral Ondřej Kovář. Jeho bratr Martin pak neměl s proměněním kopu naproti háčku problémy.

Když pak právě vyškovský kapitán Martin Kovář položil v závěru poločasu dalších pět bodů a David Šenk zvýšil na 14:0 zdálo se, že favorit odpor Brňanů definitivně zlomil. Jenže opak by pravdou.

V první minutě po přestávce domácí zaspali aut a bleskurychle byl míč na zemi v jejich pětkovišti. Trestal Hugo Le Viavant. První pozápasové hodnocení domácího trenéra Pavla Paly bylo velmi stručné, obsahovalo jen tři slova, která ale zveřejnit nejde… Nakonec začal první brněnskou pětkou. „Na začátku druhého poločasu jsme dostali nesmyslnou pětku, když jsme nedávali pozor, pak jsme se dvakrát nechali vyloučit a bylo vyřešeno. Nebyl tam nikdo, kdo by začal hrát, kdo by ostatní strhl. Martin Kovář byl zraněný, měl něco s tříslem a už v půlce avizoval, že nemůže běhat a kopnout, takže tam nebyl nikdo, kdo by naši hru začal řídit,“ ulevil si domácí lodivod.

„V poločase jsme si řekli, že musíme bojovat dát. Vždyť to byl vyrovnaný zápas a těch 0:14 z našeho pohledu nebylo moc. Akorát jsme zase vlastními chybami přišli o moc balónů. Třeba třikrát jsme ve dvaadvacítce a třikrát o balon lacino přijdeme,“ popsal poločasové pocity kabiny Dragonu asistent hlavního trenéra Nigela Briggse Vítězslav Dosedla.

Na hřišti to v druhé půli vypadalo tak, jak popsal Pala, tedy že Vyškov je loď bez kapitána. A když už skutečně nadějnou akci domácí založili, skončila většinou špatnou přihrávkou nebo předhozem. Hosté byli hodně trpěliví a důslední v obraně. Vyškovské útoky se jim dařilo likvidovat brzy na své polovině. Domácí ne a ne dostat hru pod vlastní kontrolu. I hosté pak potrestali vyloučení domácích hráčů. V 57. minutě silou dotlačili míč k další pětce a Robin Šidla trefil dvojku kopem z těžkého úhlu. Tentýž hráč pak šest minut před koncem neměl s otočením skóre problémy. Trestný kop za vysokou skládku kopal přesně proti háčku.

Závěrečná snaha Vyškovanů skončila tak, jako všechny předchozí akce druhého poločasu. Ještě před tím, než mohly být nebezpečné. „Škoda, že tento výkon přišel trošku pozdě. Dnes, i když jsme nebyli v ideální sestavě, se kluci semkli, konečně hráli týmově a nechali na hřišti úplně všechno. Ale to domácí hráči také. Vyškov i Brno hráli s úžasným nasazením a na to, jak byl terén těžký, tak to bylo krásné ragby. Byly tam samozřejmě i chyby, ale dobré pocity převládají,“ radoval se po závěrečném hvizdu Dosedla.

Po nečekané porážce Vyškovští sice zůstali na postupové, čtvrté pozici. Ale s jejím uhájením to v sobotním posledním kole skupiny TOP 6 budou mít velice těžké. Jedou na Spartu. Takže teď by nejvíc potřebovali výpomoc svého přemožitele. Dragon doma hostí Říčany. „Těch chyb jsme dnes dělali opravdu moc. Nemohl jsem uvěřit třeba, jak jsme místo toho, abychom hráli rukama do kraje, tak to hráči kopali nebo někde zahazovali. Já jsem hodně zklamaný, teď musíme čekat jaké budou výsledky. Místo pěti bodů, které jsme chtěli získat a potvrdit postup, máme jen jeden. Pokud to nevyjde, tak jsme si to po… sami,“ nebral si Pala servítky.

Jimi RC Vyškov – RC Dragon Brno 14:15

Poločas: 14:0.
Body: M. Kovář 7 (P, KPP), O. Kovář 5 (P), Šenk 2 (KPP) – Le Viavant 5 (P),Sklenský 5 (P), Šidla 5 (KPP, TK).
Pětky: 2:2. Rozhodčí: Tůma – Jíša, Priskin.
ŽK: 44. Němec, 55. O. Kovář – 21. Doupovec.
Diváků: 120.

Jimi: Brtníček, Kopřiva, Májovský, Monček, Trunečka, P. Pořízek, M. Pořízek (40. Procházka), O. Kovář, Němec, M. Kovář (70. Vinter), Čela (43. Fialka - 54. J. Školař), Soural, Chalabala, Gibala, Šenk. Trenér: Pavel Pala.
Dragon: Sedlák, Zedka, Šlegl, Harviščák, Weber, Doupovec, Žemlička, Sklenský, Le Viavant, Šidla, Adamec (40. Dofek), Tieber, Pochlopeň, Hlaváč, Schűtz. Trenér: Nigel Briggs.

Další výsledky: Tatra Smíchov - Sparta Praha 15:31 (8:5), Mountfield Říčany - Praga Praha 14:24 (7:7).

6. Dragon 9-1-0-8, 153:374, 9

Poslední kolo – sobota 12. října: Dragon Brno – Říčany, Praga – Tatra, Sparta – Vyškov.

Autor: Zdeněk Vlach