Doktoři mu zatrhli olympiádu, teď pivot Puršl zabojuje o mistrovství světa

V minulém ročníku patřil k největším hvězdám nejvyšší české soutěže, i proto doufal, že po jeho konci zabojuje s českou reprezentací o účast na olympiádě v Tokiu. Jenže basketbalistu Šimona Puršla tehdy zastavila bolest paty. „Doufal jsem, že to nebude nic strašného a dostanu se aspoň do přípravy na kvalifikaci v Kanadě, trenéři se mnou i počítali, ale doktorka mou účast kvůli noze odpískala, takže jsem musel nabídku odmítnout,“ líčil Puršl.

Přitom ještě v květnu naskočil s Basketem do play-off české ligy, v němž nakonec Brňané brali čtvrté místo. „Chtěl jsem týmu pomoct, i když to šlo přes moje zdraví. Nedával jsem na sebe pozor, jak bych asi měl a pak se mi to vymstilo. Zranění jsem řešil skoro celé léto a prošel si těžkým obdobím, teď už je to ale za mnou,“ oddechl si čtyřiadvacetiletý pivot.

Tentokrát ale Puršlovi místo v reprezentačním týmu trenéra Ronena Ginzburga už neuteklo a zahraje si v úvodních zápasech kvalifikace na mistrovství světa v roce 2023. „Nebyl jsem si jistý, jestli se do nominace dostanu, protože když už všechno vypadalo dobře a nastoupil jsem do nové sezony, v prvním ligovém zápase jsem se zase zranil na stejné noze. Měl jsem prostě smůlu,“ hlesl Puršl.

V tomto ročníku dosud odehrál za Brno deset z čtrnácti ligových zápasů, přičemž v průměru v nich zaznamenal šestnáct minut a šest sekund. V základní části minulé sezony však jeho čas na palubovce dosahoval v průměru až 24,4 minuty. „Neměl jsem potřebný čas, abych se do toho zpátky pořádně dostal, nepodával jsem ještě stejné výkony jako v minulé sezoně, ale nakonec se mi z reprezentace ozvali a jsem rád, že do mě trenéři vložili důvěru,“ pravil 206 centimetrů vysoký pivot.

Čeští basketbalisté i bez klíčových hráčů v sestavě vstoupí do úvodní části kvalifikace o světový šampionát v pátek od osmi hodin večer v Bosně a Hercegovině, v pondělí pak v Opavě vyzvou Litvu.

Posledním celkem v základní skupině F je Bulharsko. „Naše šance na úspěch se odvíjí od toho, kdo všechno přijede na sraz. Když se dostaví všichni, máme kvalitní tým, ale myslím, že i ti, co jsou tady teď, mají také kvalitu a záleží, jaké výkony na hřišti odevzdáme,“ uvedl Puršl.

Kouč Ginzburg kromě něj ukázal z brněnského celku i na teprve osmnáctiletého Ondřeje Hustáka. „Jsem moc nadšený za tuhle příležitost. Je to pro mě velká motivace zlepšovat se a makat na sobě o to víc, abych se tam dostal a vyběhl na palubovku s nejlepšími českými hráči,“ řekl pro klubový web Husták.

Ten je v seniorském výběru vůbec poprvé. „Jsme spolu na pokoji a trochu mu tady pomáhám a vysvětluju, jak to všechno chodí. Mám sice víc zkušeností než on, ale není mezi námi až tak dramatický rozdíl,“ poznamenal s úsměvem Puršl.

Do širší nominace se z Basketu kromě něj a Hustáka dostali i Richard Bálint a Jakub Nečas. „Čtyři hráči v reprezentační čtyřiadvacítce jsou pro Brno skvělá vizitka. Myslím, že je to výborná práce našeho klubu a zároveň motivace pro lidi, kteří se na denním chodu podílejí,“ pravil kouč brněnského celku Lubomír Růžička.

Šimon Puršl

narozen: 29. ledna 1997 v Praze
post: pivot
současný klub: Basket Brno

bilance v této sezoně Národní basketbalové ligy:
počet zápasů: 10
průměr minut na zápas: 16,1
průměr bodů na zápas: 7,4


Autor: Pavel Šťastný

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/ostatni_region/doktori-mu-zatrhli-olympiadu-ted-pivot-pursl-zabojuje-o-mistrovstvi-sveta-202111.html