Bábek se přizpůsobuje trendu: Vyhrává ten, kdo přetlačí větší převod, říká

Na kole sice jezdí dvacet let, vyhrál mistrovství Evropy i Evropské hry, má dvě medaile ze světového šampionátu. Přesto se dráhový cyklista Tomáš Bábek nepřestává učit novým věcem. V přípravě na novou sezonu změnil zaběhnuté pořádky. „Kladu teď daleko větší důraz na posilovnu,“ popisuje závodník brněnské Dukly.

Specialisté na sprinterské disciplíny, mezi které patří Bábek a jeho týmoví parťáci, mohou se svými svaly pózovat. Jenže ještě to není dost. „Z dráhové cyklistiky se jednoduše stal extrémně silový sport, vyhrává ten, kdo přetlačí větší převod. To mi tolik nesedělo, ale po olympiádě v Tokiu jsem poznal, že se dráha ubírá takovým směrem. Cyklistickým typům, jako jsem já nebo Theo Bos (stříbrný olympijský medailista a pětinásobný mistr světa z Nizozemska – pozn. red.) to tolik nefunguje, v posilovně jsme průměrní. Když ovšem všichni jezdí těžké převody, nemám bohužel jinou možnost, než daleko víc zesílit,“ uvědomuje si.

A tak brněnští dráhaři navýšili dávky v posilovně. „Děláme komplexní cviky, dřepy, vzpírání, mrtvé tahy, leg press (cvik, kdy se vleže tlačí nohama na desku se závažím – pozn. red), všechno k osmdesáti až devadesáti procentům maxima. Mám posilovnu třikrát týdně, letos jsem vynechal najíždění kilometrů a ukazuje se, že to je docela efektivní. Za dvě desítky let jsem toho najel hodně, takže mi kilometry tolik nechybí,“ usmál se dvojnásobný účastník olympijských her.

Rady vedle trenérů získává také od jedné z největších hvězd současnosti, olympijského šampiona a čtyřnásobného mistra světa Matthijse Büchliho z Nizozemska. „Potvrdil mi, že u nich kladou důraz na sílu, velmi dlouho upřednostňují posilovnu před čímkoli jiným a do toho začnou dávat dráhu. Jejich výkony jsou silové, tak trénují. Říkal mi, ať se se vykašlu na objíždění úseků, ale mám třeba tři mega těžké tréninky v posilovně týdně a kolem nic jiného,“ přibližuje. „Hodně konzultuji plány a snažím se modifikovat, co mi sedí,“ líčí otec dvou dcer. Přestože v brněnské Dukle nepatří k největším lovcům zvednutých kilogramů zátěže, změna přípravy zlepšila i jeho výkony. „Nejsilnější jsou u nás Kuba Šťastný a Dominik Topinka, s nimiž se nemůžu rovnat, ale třeba v trap baru jsem se zlepšil o čtyřicet kilo, když jsem zvedl 220,“ zmiňuje Bábek cvičení s činkou, která má rám kolem těla sportovce, což třeba při mrtvém tahu méně zatěžuje páteř.

Výsledky kvalitní přípravy představil na víkendových závodech v polském Pruszkówě, kde se brněnští dráhaři poměřili hlavě s domácí elitou. Ve sprintu sice vypadl ve čtvrtfinále, ovšem keirin ovládl. „Když jsme se o nabídce dozvěděli, byli jsme v období brutálně těžkého bloku přípravy. Jeli jsme tam unavení a řekli si, že se nebudeme dívat na výsledky. Nic jsme neočekávali, ale do každého závodu jdu s touhou uspět. Sedlo mi to, asi už jsem zvyklý na tu dřinu a dokážu z toho něco předvést. Ovšem teď jsem vyřízený, tenhle týden si dám oraz“ říká Bábek.

Už v nedělí s Duklou Brno míří na soustředění do Slovinska.

Autor: Jaroslav Kára
Zdroj: https://brnensky.denik.cz/ostatni_region/babek-se-prizpusobuje-trendu-vyhrava-ten-kdo-pretlaci-vetsi-prevod-rika-20220223.html