Nebezpečí „smrdí“ z křídla. Aneb krajní beci jako nezbytnost moderního fotbalu

Zastávka u Brna – Fotbalové rčení říká: Nemáš fleka, kopeš beka. Aneb největší kopyto bude hrát krajního obránce. Jenže tohle už příliš neplatí. V moderním fotbale je totiž post křídelního zadáka jeden z nejdůležitějších, což názorně dokumentoval i čtvrtý přípravný duel Zbrojovky, ve kterém si Brňané poradili s Nitrou 4:0.

Slovenský celek měl největší problémy s bráněním křídelních prostorů, ze kterých Zbrojovka hrozila nejvíc. Za celý zápas krajní zadáci Brna aktivně podpořili ofenzivu v patnácti případech. „Kdyby to bylo číslo za poločas, řekl bych, že je to dobré. Takže ještě musíme přidat,“ nabádal brněnský kouč Pavel Šustr.

V jeho fotbalové filozofii hrají krajní obránci důležitou roli. „Proti Nitře jsme se dokázali dostávat do zakončení po centrech z křídla. Objevilo se tam spoustu zajímavých věcí, které se dají rozvíjet,“ poznamenal Šustr.

Co všechno musí podle něj ideální krajní bek splňovat? „V první řadě zvládat dobře bránit. Musí to být kreativní hráč, který si v útočné fázi dokáže poradit v soubojích jeden na jednoho, umí dobře centrovat a dostávat se i do zakončení. Rychlost a dynamika je rovněž klíčová,“ prozradil brněnský lodivod.

Proti Nitře v základní sestavě na krajích obrany nastoupil vpravo Ondřej Sukup, jenž za šestapadesát minut podpořil ofenzivu čtyřikrát a vyprodukoval dva centry. Levou lajnu obstarával již tradičně Pavel Eismann, který byl aktivnější. Do útoku se za totožný čas jako Sukup vydal sedmkrát a spoluhráče vybídl ke skórování třemi centry, z toho po dvou se zrodily dvě velké gólové příležitosti.

Po střídání Eismanna za Ondřeje Vintra jako by levá strana hřiště Zbrojovky umřela. To Juraj Kotula, který nahradil Sukupa, se za čtyřiatřicet minut stihl vypravit k soupeřovu vápnu hned pětkrát a vyprodukoval čtyři centry. Po jednom padl čtvrtý gól Brna.

Momentální požadavky na krajní zadáky jsou náročné. Už to není jen o tom odbránit si svoje a mít klid. Létat dopředu a zase dozadu. Znovu a znovu. Proto je důležitá fyzická kondice. „Ve vytrvalosti vyčnívají Pavel Eismann a Damián Bariš. Dobrý byl například i Tonda Růsek,“ prozradil kondiční kouč Josef Mlčuch, jenž minulý týden fotbalisty Zbrojovky testoval.

Právě Růsek se proti Nitře zaskvěl dvěma přesnými zásahy a asistencí na gól Lukáše Magery. „Zvedne to sebevědomí a důležité to je. Každý gól potěší, i když je to pouze přátelský souboj. Radši bych ale, aby to padalo na startu ligy,“ přál si Růsek.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA začíná 20. července a Brno do ní vstoupí zápasem na hřišti Vlašimi. Před tím sehraje ještě jeden přípravný duel. V sobotu se utká v generálce s Vyškovem.


Autor: Vladimír Formánek

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/fotbal_region/nebezpeci-smrdi-z-kridla-aneb-krajni-beci-jako-nezbytnost-moderniho-fotbalu-20190708.html

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací