Nadupaný Šural, zkušený Šmíd. Jistá stoperská dvojice ubránila i střeleckou věž

Brno – Konec experimentů. Zdá se, že nový trenér brněnských fotbalistů Miloslav Machálek už našel vhodné složení defenzivy. V posledních dvou zápasech FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY se neměnilo a Zbrojovka obdržela jedinou branku, zatímco jich devět vstřelila. To je dobrá zpráva před podzimní derniérou, která Jihomoravany čeká v sobotu patnáct minut po desáté hodině dopoledne na hřišti prvních Pardubic.

Při domácích výhrách 4:1 s Vyšehradem a 5:0 s Prostějovem nastoupili ve stoperské dvojici Jakub Šural s Michalem Šmídem, na krajích Pavel Eismann s Damiánem Barišem. „Už potřebujeme trošku stabilizovat sestavu. Michal Šmíd nám svým návratem hodně pomohl a uklidnil hru,“ povídal Machálek ještě před utkáníms Prostějovem.

Do složení obranné čtveřice nesáhl a defenziva se mu odměnila nulou v kolonce obdržených gólů. „Těší mě, co trenér říkal, ale ani předtím kluci nehráli špatně,“ pravil skromně Šmíd, který se do sestavy vrátil po zranění.

Stálice pod Machálkem je Šural coby stoper obrany, stejně jako zkušený Eismann na kraji. Před návratem Šmída se uprostřed vystřídali Lukáš Kryštůfek s Petrem Pavlíkem, na kraji nastupoval Jan Sedlák. Ovšem před Pardubicemi není důvod sahat do základní sestavy, která dvakrát pomohla k výhře.

Šuralovi sedí pozice stopera víc než post krajního obránce. „Vyhovuje mi to uprostřed. S Kryštym jsme toho odehráli na stoperu dost už minulou sezonu, Šmíďák je dobrý a zkušený fotbalista, který toho má hodně za sebou,“ popsal Šural spolupráci s oběma zadáky.

Spojení třiadvacetiletého obránce s o deset let starším Šmídem funguje, vzájemně se doplňují. „Šury je fyzicky nadupaný, jen ho trošku kočíruji, aby nešel někam zbytečně. Má potenciál a sedí mi to s ním. Snažím se mu předat nějaké zkušeností, ale je dobrý, moc to nepotřebuje,“ vrátil kompliment Šmíd, který do Brna přišel v září na hostování z Bohemians 1905.

Společně k ničemu nepustili ani prostějovskou „věž“, urostlého brněnského odchovance Karla Kroupu mladšího. „S Karlem souboje bolí, museli jsme se dobře zajišťovat. Na něj je potřeba hrát chytře, někdy naznačit a do souboje nejít, protože se s ním vyhrávají fakt složitě,“ líčil brněnský stoper.

„Pořád na sebe se Šurym mluvíme, ať je jeden vpředu a druhý vzadu, abychom každý odkopnutý balon sebrali,“ doplnil Šmíd.

Trenér Machálek požaduje po svých svěřencích hlavně poctivost a zodpovědnost, zároveň tím mění i pohyb brněnských obránců. „Trenér je u nás stoperů hodně náročný při vystupování. Chce, ať se snažíme hrát co nejvíc jeden na jednoho a ne se nějak zbytečně zajišťovat. Na hřišti tak vznikají situace, kdy jako stopeři zůstaneme dva na dva. Vyžaduje stoprocentní zodpovědnost,“ uvedl Šural.

Oba brněnští stopeři tak hrají hodně vysoko, často i na polovině soupeře. „Trenér chce, ať jsme pořád nahoře. Když kombinujeme a balon ztratíme, ať jich co nejvíc získáme zase zpět,“ potvrdil Šural.

Od bezchybnosti brněnské defenzivy se bude odvíjet výsledek v posledním utkání podzimu v Pardubicích. Ze čtvrté příčky Zbrojovka na lídra ztrácí sedm bodů.

Obrana Zbrojovky pod koučem Machálkem:

- Zbrojovka – Varnsdorf 4:1 (Sedlák, Šural, Kryštůfek, Eismann)
- Žižkov – Zbrojovka 1:0 (Sedlák, Šural, Pavlík, Eismann)
- Zbrojovka – Vyšehrad 4:1 (Bariš, Šural, Šmíd, Eismann)
- Zbrojovka – Prostějov 5:0 (Bariš, Šural, Šmíd, Eismann)


Autor: Jaroslav Kára

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/fotbal-druha-liga/nadupany-sural-zkuseny-smid-jista-stoperska-dvojice-ubranila-i-streleckou-vez-20191121.html

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací