Honba za medailemi začíná. Žabiny opustila jedna z duší kabiny, přesto míří výš

Brno - Na jaře překvapily českou basketbalovou scénu jízdou, kterou daly vzpomenout na slavné časy. Pouť basketbalistek Žabin Brno domácí nejvyšší soutěží skončila nečekaně až ve finále poté, co v semifinálové sérii skolily i svého ambiciózního soka z Králova Pole.

V novém ročníku hodlají opojný úspěch zopakovat. „Nechceme jít níž, než je finále. Znovu se zúčastníme i dvou evropských soutěžích CEWL a EWBL a v obou toužíme po medaili. Stejně hodláme získat cenný kov i v domácím poháru,“ nastínil ambiciózní plán klubu generální manažer Radek Šír.

Na jednu stranu se Žabinám sice povedlo udržet hvězdné duo Petra Záplatová a Kateřina Zohnová, sbohem jim ale dala jedna z duší kabiny Marques Webbová, která kvůli operaci chodidla přijde o celou sezonu.

V kabině i na hřišti ji má nahradit jiná Američanka Kym Roysterová přicházející z univerzity. „Webbová byla ohromně důležité a bude těžké ji zastoupit. Kym jsme přivedli, aby se o to pokusila. Jde o její první evropské angažmá, takže v tomto směru to pro ní není jednoduché. Ale má chuť se zlepšovat,“ řekl o zámořské akvizici trenér brněnského celku Viktor Pruša.

V kabině pomáhá Roysterové rozkoukat jiná americká akvizice Janee Thompsonová, která už zkušenosti z evropského basketbalu posbírala. V minulém ročníku nastupovala za Piešťanské Čajky. Kromě dvou posil zpoza oceánu doplnily kádr Žabin také Michaela Vondráčková z pražské Slavie a Anežka Kopecká z Havířova. „I proto, že máme čtyři nové hráčky, které je třeba zapracovat, čekáme pozvolnější start než v minulých sezonách,“ poznamenal Pruša.

Na rozjezd se jeho svěřenky musí popasovat s náročným losem. Hned v sobotu od čtyř hodin odpoledne vyzvou v domácím klání v hale Rosnička tradičně ambiciózní Hradec Králové, v úterý hostí v repríze jarního finále hegemona domácí soutěže USK Praha a příští víkend je na domácí palubovce čeká první turnaj Evropské ligy EWBL, v němž se střetnou s Piešťanami a ruskými celky Dynamo Moskva a Nika Syktyvkar. „Máme na začátek hodně náročný program. Věřím, že ho zahájíme dobře. Trochu jsme si na sebe v minulém ročníku upletly bič, ale věřím, že půjde o další úspěšnou sezonu,“ líčila rozehrávačka brněnského celku Karolína Malečková.

Kromě domácích soutěží a EWBL se Žabiny znovu přihlásily i do Středoevropské ligy CEWL, která expandovala do dalších zemí. „Je dobře, že tuto soutěž obohatily kluby z nových zemí a zvedne se její úroveň. Doteď jsme ji hrály dvě sezony a úroveň byla spíš klesající. Jsme rádi, že se teď konečně něco změnilo,“ pravil Pruša.

Jeho svěřenky tak podobně jako v minulém ročníku čeká mnoho cestování. „Je to dost namáhavé, ale managment se o nás perfektně stará, takže se to dá zvládnout,“ potvrdila Malečková.

Žabiny Brno

• Minulá sezona:
2. místo v ŽBL
3. místo v CEWL
4. místo v EWBL
vypadnutí ve čtvrtfinále Českého poháru

• Začátek nové sezony:
28. 9.: Žabiny Hradec
1. 10.: Žabiny USK Praha
4. 10.: Žabiny Nika (EWBL)
5. 10.: Dynamo Moskva Žabiny (EWBL)
6. 10.: Žabiny Piešťany (EWBL)

• Soutěže:
ŽBL
Český pohár
EWBL a CEWL


Autor: Václav Petrů

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/ostatni_region/honba-za-medailemi-zacina-zabiny-opustila-jedna-z-dusi-kabiny-presto-miri-vys-20190927.html

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací