Čiliak čaroval, ale Kometa v Hradci padla. Rozhodl Smoleňák

Ne, venku to prostě nejde. Hokejová Kometa padla v Hradci Králové 1:2 po prodloužení a připsala si už desátou porážku na ledě soupeřů z posledních jedenácti duelů. Brněnskému celku se navíc nepodařilo navázat na úspěšnou domácí třízápasovou sérii, ve které brala devět bodů.

Kometu může těšit aspoň fakt, že získala bod. Navíc se povedeným výkonem prezentoval gólman Marek Čiliak, jenž si připsal devětatřicet úspěšných zákroků. „Bylo to něco výjimečné zase si vzít na sebe dres se znakem Brna. Jsem za to rád a nyní se budu snažit oplatit důvěru, kterou jsem dostal,“ líčil Čiliak.

Souboj Hradce s Kometou byl pikantní zejména pro tři hráče. Útočník Jakub Lev na domácí straně ještě donedávna hájil brněnské barvy, což platí i pro Daniela Rákose a Tomáše Vincoura v sestavě Komety, oba ještě v prosinci nastupovali za Mountfield.

A byli to domácí se Lvem, kteří se od začátku hnali za výhrou o něco víc. V úvodní části přestříleli hosty jasně 16:4 na střely. Jenže v brněnské brance čaroval famózní Čiliak. „Hradec byl aktivnější, a první část byla v jeho režii. Měli jsme špatný pohyb a u všech odražených puků jsme byli pozdě. Ve hře nás udržel Čiliak,“ sdělil brněnský asistent kouče Kamil Pokorný.

Co se nepovedlo domácím v první třetině – dostat se do vedení – se zdařilo krátce po startu druhého dějství. Lukáš Cingeľ přesnou střelou pokořil Čiliaka. „Ve druhé části jsme sice dostali gól, ale naše hra se zvedla. Měli jsme desetiminutovku, ve které se nám dařilo, byli jsme aktivní. Jenže jsme neproměnili nějaké nájezdy,“ řekl Pokorný.

Po dvou třetinách si domácí drželi těsné vedení, které mohlo být větší. Vždyť za čtyřicet minut vyslali na Čiliaka čtyřiatřicet střeleckých pokusů. „Nevím, kolik jsem měl zákroků, ale cítil jsem se dost v zápřahu, Hradec pálil z každé pozice. Tohle je pro brankáře lepší, pokud je v permanenci. Díky tomu jsem dostal do duelu a cítil se dobře, sedělo mi to,“ podotkl Čiliak.

V závěrečné třetině hosté zvýšili obrátky a hnali se za vyrovnáním. A dočkali se. O srovnání se postaral kapitán Martin Zaťovič, jenž vypálil bezprostředně po buly v útočném pásmu a propálil do té doby bezchybného gólmana Hradce Marka Mazance.

Následně domácí dostali výhodu početní výhody pět na tři poté, poté co byl vyloučen Zaťovič, jenž to nesl těžce a nakvašený si celou situace vysvětloval s rozhodčími, kteří pro něj neměli pochopení a udělili mu navíc desetiminutový trest. „Abych se přiznal, zákrok jsem neviděl. Vím, že na ledě bylo hodně emocí, ale hlavně jsem se soustředil, abychom přesilovku Hradce ubránili. Nakonec jsme vyrovnali a urvali bod,“ zmínil Čiliak.

Kometa díky bodu poskočila na čtvrté místo, Hradec je osmý. „V prodloužení jsme sehráli parádní akci, dali jsme gól a myslím si, že o tu branku jsme byli lepší,“ uvedl domácí kouč Tomáš Martinec.

Mountifeld HK - Kometa Brno 2:1 po prodloužení

Třetiny: 0:0, 1:0, 0:1 – 1:0.
Branky a nahrávky: 21. Cingel (M. Chalupa), 61. Smoleňák (M. Chalupa, Cingel) – 53. Zaťovič (Mueller, Plekanec).
Rozhodčí: Svoboda, Pražák – Hynek, Ganger.
Diváci: 5 877.
Střely na branku: 41:26.
Zblokované střely: 6:10.
Střely mimo: 12:5.
Vyloučení: 5:10.
Využité přesilovky: 0:0.

Hradec Králové: Mazanec – Cibulskis, Zámorský, Šalda, F. Pavlík, Nedomlel, Rosandić, Čáp – M. Chalupa, Cingel, Smoleňák – Perret, Koukal, Jergl – Klíma, Lev, R. Pavlík – Paulovič, Dragoun, R. Pilař.
Kometa: Čiliak – Baranka, Mlčák, Pyrochta, Glover, Gulaši, Svozil, Malec – Zaťovič, Plekanec, Mueller – Orsava, Hruška, Vincour – Dočekal, Rákos, Kucsera – Kunc, Kusko, L. Horký.