Zbrojovka slaví ligovou výhru v Jablonci po devíti letech. Rozhodl Řezníček

Prokletí je pryč. Fotbalisté brněnské Zbrojovky v desátém kole první ligy vyhráli v Jablonci 2:1, na severu Čech zvítězili poprvé od května 2007 a po osmi zápasech.

Skóre otevřel Michal Škoda, do pauzy srovnal domácí Martin Doležal, ale hned po přestávce rozhodl o výhře Zbrojovky bleskovým brejkem Jakub Řezníček. Hráči Jablonce protáhli sérii bez vítězství na devět soutěžních utkání a kouč Zdenko Frťala u týmu skončil. Vedení klubu po sérii špatných výsledků odvolalo i sportovního ředitele Ivana Horníka. Tým dočasně převezme dosavadní kouč dorostu Zdeněk Klucký a Severočeši budou hledat Frťalova nástupce.

Šestačtyřicetiletý Frťala nevydržel na lavičce Jablonce ani rok. Severočeský tým převzal vloni v prosinci po Jaroslavu Šilhavém, opouští ho na jedenáctém místě neúplné tabulky. „Osobně mě mrzí, že jsem nenaplnil představy vedení klubu. Nastalo to, co má svou logiku," řekl Frťala na tiskové konferenci po utkání.

Souboj dvou týmů, jimž se nedaří, začala lépe Zbrojovka. Brňané v lize v Jablonci v předešlých osmi zápasech neskórovali, v sobotu ale udeřili hned v úvodu. Řezníček na půlce hřiště vysunul Škodu a ten svůj dlouhý samostatný únik zakončil chladnokrevně. Brněnský útočník skóroval ve čtvrtém kole po sobě a pátým gólem v sezoně potvrdil pozici nejlepšího střelce svého týmu. Zbrojovka dala v Jablonci v lize branku po 795 minutách.

S Jabloncem mohlo být ještě hůř. Hyčka se dostal sám před branku a domácí zachránil gólman Hrubý. Po půlhodině bylo srovnáno. Na Masopustův centr si naskočil Doležal a hlavou umístil míč obloučkem do sítě.

Ještě do přestávky mohli Severočeši dokonce otočit skóre, Tecl však v obou velkých šancích nedal. Nejprve z úhlu trefil Melichárka a poté po centru hlavičkoval vedle. Na opačné straně ve výborné pozici Řezníček a po něm Krejčí trefili jen domácí obránce.

Hned po pauze už se Zbrojovka z podobné akce jako před úvodním gólem dočkala. Nový odvrátil míč jen k Přichystalovi, který vysunul Řezníčka a ten po 17 sekundách druhé půle zakončil únik přesnou střelou mezi nohy Hrubého. Jablonec inkasoval už podevatenácté v ligové sezoně a potvrdil pozici celku s nejhorší obranou.

Nespokojenost se situací v klubu při zápase s Brnem dali najevo fanoušci, kteří protestovali proti vedení. „Někteří hráči si v průběhu mého působení stěžovali na psychická tlak. Já se jim snažil říct, že vůbec netuší, co je psychický tlak, když vidíme, čeho jsou schopni fanoušci v jiných zemích. Tohle je logická nespokojenost. Kdo není schopen hrát pod tlakem, nemá šanci se v profesionálním sportu uplatnit," řekl Frťala.

Domácí kouč po hodině hry stáhl obránce Nového a posílil ofenzivu o třetího útočníka Wágnera. Jablonec si ale větší tlak vytvořil až v závěru. Wágnera v 81. minutě vychytal Melichárek a Kubista překopl bránu. Brno tak poprvé po čtyřech kolech naplno bodovalo.

FK Jablonec – Zbrojovka Brno 1:2 (1:1)

Branky: 29. Doležal – 8. Škoda, 46. Řezníček. Rozhodčí: Ardeleánu – Moláček, Pelikán. ŽK: Mihálik, Masopust – Krejčí, Melichárek.Diváci: 1546.

Jablonec: Hrubý – Nový (61. Wágner), V. Kubista, Kouřil, Hybš – Masopust, Trávník (68. Pospíšil), Hübschman, Mihálik (46. Jiráček) – Tecl, Doležal. Trenér: Frťala.
Brno: Melichárek – Šural, Vraštil, Polák, Lutonský (79. Pašek) – Sedlák, Krejčí – Hyčka, Škoda, Přichystal (84. Buchta) – Řezníček (90. Kijanskas). Trenér: Habanec.