Svozil se poprvé trefil v extralize a přepsal letitý rekord

Je mu stále jen šestnáct let a už je stabilním členem sestavy hokejové Komety. Zadák Stanislav Svozil odehrál své čtyřiadvacáté utkání v této sezoně a připsal si premiérový gól v extralize, kterým brněnskému celku pomohl k výhře na ledě Olomouce 2:1.

Svozil se tak stal nejmladším obráncem, který skóroval v extralize. „Určitě to zní parádně, ale už je to historie. Nyní se již soustředím na to, abych navázal na předváděné výkony i v nadcházejících duelech,“ líčil skromně.

Svým počinem překonal Romana Hamrlíka, jenž rekord nejmladšího skórujícího beka v extralize držel od ročníku 1990/1991.

Talentovaný mladík Komety přitom zprvu vůbec nevěděl, že branku vstřelil právě on. „Pochopil jsem to, až když se ke mně začali sjíždět kluci a fanoušci řvali,“ usmíval se Svozil.

Zaťovič, který mu na gól nahrál, mu ihned zajel pro puk, jenž si mladý bek schoval a doma si ho uloží na poličku. „Je to paráda, ale pro mě jsou důležitější tři body, protože jsme je potřebovali. První gól v extralize nevnímám jako něco velkého,“ zůstal i nadále při zemi.

I díky jeho trefě nakonec Kometa slavila cenný zisk tří bodů z venku. Z předchozích jedenácti návštěv soupeřových stadionů se domů vracela jen s jednou výhrou.

Úvodní gól v Olomouci padl už ve druhé minutě a na další si diváci ve vyprodané hale docela dlouho počkali.

Až deset minut před koncem srovnal forvard kohoutů a bývalý útočník Komety Lukáš Nahodil z trestného střílení.

Když už to vypadalo, že se i třetí duel Brňanů v novém roce rozsekne až v prodloužení, přispěchal s rozhodujícím gólem Karel Plášek, jenž byl nejpohotovější před gólmanem Janem Lukášem a svojí třetí brankou v sezoně vystřelil Kometě výhru.

Hosté se ale ještě v samotném závěru strachovali, jelikož hráli oslabení a domácí to navíc zkusili bez brankáře.

Brno nápor ustálo. „První dvě třetiny byli asi domácí aktivnější, ale ve třetí části jsme začali hrát, byli jsme víc na puku a šli si za třemi body,“ líčil Plášek.

Ten se vyjádřil i na adresu Svozila. „Je to neuvěřitelný hráč, má skvělý přehled a věřím, že to dotáhne hodně daleko,“ podotkl Plášek.

Teď už se ale oba soustředí na nedělní zápas na ledě druhého týmu tabulky Liberce. Kometa tak sehraje další náročný souboj u soupeře. „Že hrajeme zase venku? To je nám jedno. Na konci sezony stejně musíte odehrát stejný počet zápasů doma i u protivníků,“ nehledal výmluvy brněnský obránce Ivan Baranka. Kometa po výhře zůstala na čtvrtém místě v tabulce.

HC Olomouc – HC Kometa Brno 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 50. Nahodil (TS) – 2. Svozil (Zaťovič, Mueller), 56. Plášek ml. (Bartejs, M. Erat).
Rozhodčí: Šír, Obadal – Lederer, Rožánek.
Vyloučení: 2:2. Bez využití.
Diváci: 5 500 (vyprodáno).

Olomouc: Lukáš – Švrček, Valenta, Ondrušek, Dujsík, Vyrůbalík, Jaroměřský, Škůrek – Klimek, Nahodil, P. Musil – Burian, Strapáč, Irgl – J. Káňa, J. Knotek, Olesz – Laš, Kořenek, Skladaný. Trenéři: Moták a Tomajko.
Brno: Vejmelka – Bartejs, O. Němec, Pyrochta, Baranka, Gulaši, Svozil, Malec – Zaťovič, Hruška, Mueller – Vincour, Plekanec, M. Erat – Orsava, Rákos, L. Horký – Plášek ml., Kusko, Kucsera. Trenér: Zábranský.

Autor: David Jahoda