I přes zákaz o výkony zahraničních baseballistů diváci ovšem zcela nepřijdou. Kluby mohou na soupisky zapsat cizince, kteří dlouhodobě žijí na území České republiky. „Stejně jako loni jsme počítali se třemi zahraničními posilami, které kvalitou přesahují české baseballisty. Počítat ale můžeme se slovenským a bulharským hráčem, oba dlouhodobě žijí a pracují v Brně,“ vysvětlil manažer Techniky Brno Radomír Vach.

Po uzavření hranic kvůli pandemii koronaviru manažeři klubů ukončili s vytipovanými cizinci veškerá jednání. „Domluvili jsme dva špičkové hráče z nejlepších univerzit, byli jsme opravdu nadšení, jak se nám všechno povedlo, ale bohužel jsme je museli odmítnout,“ uvedl výkonný ředitel klubu Hroši Brno a člen Sportovně technické komise České baseballové asociace Martin Dvořák.

Místo smlouvy s japonským nebo dominikánským hráčem podepsalo vedení klubu Olympia Blansko dlouhodobou spolupráci s brněnskými Draky. „Využijeme mladé nadějné hráče, kteří se zatím neprobojovali do hlavního týmu Draků. U nás dostanou příležitost, pomohou nám k lepším výsledkům a také v extralize předvedou, jaká je jejich výkonnost,“ pravil blanenský trenér Ivo Kučera, jehož tým před startem soutěže nastoupí k třem přípravným utkáním.

Všechno zlé je k něčemu dobré. Na zákazu zahraničních posil může český baseball v budoucnu vydělat. „Pokud ze soutěže najednou vypadne dvacet hráčů, kteří se pohybují nahoře ve statistikách, jednoznačně se úroveň zápasů sníží. Na druhou stranu jde o šanci pro naše mladíky, aby ukázali, co v nich je a jestli v konkurenci nejlepších hráčů v extralize obstojí,“ řekl Kučera.

DOMÁCÍ NADHAZOVAČI

Většina klubů v předchozích letech angažovala ze zahraničí především hráče na post nadhazovače. „Jde o nejnáročnější pozici, co se týká kvality a fyzické náročnosti. Těch dobrých nadhazovačů v extralize ubude a kvalitu to určitě trochu sníží, ale letos půjde hlavně o srovnání sil českých hráčů a mládeže klubů. Liga bude možná ještě vyrovnanější než loni,“ namítl Vach.

Původně Česká baseballová asociace předpokládala, že na extraligová utkání pustí pouze padesát diváků. Vzhledem k aktuálnímu uvolňování vládních omezení se však jedná o změně. „Připravujeme nové pokyny a předpokládám, že hranici padesáti diváků zrušíme. Je potřeba neustále reagovat na vládní prohlášení a doufám, že z pohledu hráče nebude letošní sezona tak odlišná,“ dodal Dvořák.