Pyrochtův debut za Kometu? Zaujal. Nejlepší letní posila, myslí si expert Koreis

Brno - Inventura v obranných řadách doznala pouze kosmetických úprav. V kádru hokejové Komety po minulém ročníku nepokračuje duo Michal Barinka a Zbyněk Michálek. Na druhou stranu defenzivní val posílil jen Filip Pyrochta. Premiéru v brněnském dresu si odbyl minulý týden proti Dukle Trenčín a následně naskočil i do duelu proti Českým Budějovicím. A i když jde jen o přípravu, navíc úvodní dva zápasy, Pyrochta zanechal velice dobrý dojem. „Kdo trochu rozumí hokeji, ví, že předvedl parádní výkony. Věřím, že se bude ještě zlepšovat,“ pronesl asistent kouče Komety Kamil Pokorný na adresu stále teprve třiadvacetiletého beka.

Klid na hokejce, rozvaha při rozehrávce, přesné nahrávky i na delší vzdálenost a parádní bruslařské schopnosti. To ukázal Pyrochta v úvodních duelech za Kometu. „Užil jsem si je parádně, protože před takovou kulisou se hraje samo, dokáže mě to ještě víc vyhecovat,“ zmínil třebíčský rodák atmosféru v DRFG aréně, kam si na úvodní přípravná utkání našlo cestu vždy přes tři tisíce lidí.

„Tohle jsem snad ani ve své kariéře nezažil,“ žasl.

V obou duelech naskočil po boku Tomáše Bartejse, jenže je zatím předčasné tvrdit, že vedle něj zahájí i sezonu. „Máme pár hráčů zraněných, sestava určitě není narýsovaná. Zatím se testují varianty a uvidí se, jak si všechno sedne,“ podotkl Pyrochta.

Nicméně se dá odhadnout, jak trenéři brněnského týmu sestaví obranné páry. V kádru Komety je nyní sedm zadáků, jestliže se nepočítají devatenáctiletí mladíci Dalimil Mikyska a Daniel Kowalczyk.

V minulé sezoně často nastupoval ofenzivní Ondřej Němec se spíš defenzivním Ivanem Barankou. Jan Štencel, jenž rád útočí, si zase rozumí s tvrďákem Michalem Gulašim. Pozici sedmého beka zastane patrně Tomáš Malec. Při této konstelaci pak na Pyrochtu vychází Bartejs, jenž dobře brání, ale umí podpořit i útok.

Trenéři kvůli vyváženosti mívají rádi, jestliže vedle sebe hrají jeden útočný zadák a druhý defenzivní. Ale tohle nemusí být nutně dogma. Vždyť třeba Němec si výborně rozumí i se Štencelem.

Aby naplno vynikl Pyrochtův ofenzivní potenciál, potřebuje mít vedle sebe někoho, kdo v případě nutnosti zvládne bránit za dva. „Podporovat útok je můj herní styl, do kterého jsem se vždy tlačil. Už v Liberci mi k tomu dal Filip Pešán zelenou,“ uvedl Pyrochta.

Již bývalý kouč Bílých Tygrů věděl, co dělá. Dopřál prostor Pyrochtovi, který ho v ročníku 2017/2018 náležitě využil. V play-off nasbíral osm bodů v desíti zápasech a v základní části ve 42 duelech vypálil 91 střel, šlo o páté nejvyšší číslo z libereckého týmu. To zvládl z pozice obránce.

Minulou sezonu odehrál v zámoří. Prvně se snažil prosadit v AHL v týmu Milwaukee Admirals, posléze v nižší soutěži ECHL v dresu celku Atlanta Gladiators. „Užší kluziště v Americe je znát. Na všechno máte málo času a pořád někoho na zádech,“ řekl.

Kreativní činnost? Od beků nežádané. Tam mají za úkol pouze střílet puky o mantinel do útočného pásma a v něm se o ně rvát. „Tohle mi nevyhovovalo. V České republice na širším hřišti se mi hraje daleko líp. Je to o kombinaci se snahou přejít přes modrou s kotoučem na hokejce, aby se šlo do šance,“ vysvětlil Pyrochta.

Zpátky do extraligy se těšil a rovněž nedočkaví jsou i fanoušci Brna, ale třeba i expert Jakub Koreis. „Z letních posil Komety se mi nejvíc líbí Pyrochta. I když se neprosadil v NHL, je to nadaný bek, který podepsal na delší dobru, což je výborný příchod,“ podotkl bývalý hokejista brněnského celku.

Pyrochta v sezoně 2017/2018 za Liberec

- Základní část - zápasy: 42. 
Body: 12. 
Góly: 3. 
Asistence: 9. 
Hodnocení +/-: -3. 
Střely: 91. 
Odehraný čas: 809:24 minut.
Průměrný čas: 19:16 minut.

- Play-off - zápasy: 10. 
Body: 8. Góly: 0. 
Asistence: 8. 
Hodnocení +/-: +6. 
Střely: 15. 
Odehraný čas: 220:21 minut.
Průměrný čas: 22:02 minut.


Autor: Vladimír Formánek

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/hokej_region/pyrochtuv-debut-za-kometu-zaujal-nejlepsi-letni-posila-mysli-si-expert-koreis-20190814.html

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací