Nemáme v hlavě, že bychom měli prohrát, zní z Komety po úctyhodné sérii

Už nyní se dá říct, že ročník 2016/2017 je výjimečný. Hokejistům brněnské Komety se povedla v úvodní čtvrtině extraligy málo vídaná série třinácti zápasů, kdy ani jednou neprohráli v normální hrací době. Brňané vedou tabulku s 32 body a rozdíl skóre mají o gól lepší jak druhý Třinec. I Oceláři se zatím pyšní neporazitelností v základní hrací době. „Vstup obou týmů do extraligy je úžasný. Kometa i Třinec mají propracované všechny čtyři pětky," chválí televizní expert Milan Antoš.

Od ročníku 2000/2001 zavedla extraliga systém, v němž se počítají body i za výhru či prohru po šedesáti minutách. Třinec od té doby vydržel na startu sezony nejdéle bez prohry v základní hrací době v ročnících 2001/2002 a 2003/2004, a to pouze čtyři zápasy. Kometě od jejího návratu do extraligy uťala sérii porážka 3:5 na ledě Pardubic v desátém kole před čtyřmi lety.

Brňané sice letos třikrát padli, ale vždy až v prodloužení. „Pozoruju na týmu, že i když ztrácí, tak nikdo nemá v hlavě, že utkání nezvládneme," všímá si útočník Komety Jan Hruška.

Vedoucí mužstvo soutěže zapracovalo do kádru úspěšně osm posil, z toho pět z ruské KHL. Marek Kvapil nyní vede s devatenácti body produktivitu extraligy. Jen o bod zpět je Martin Erat, který navíc se sedmnácti body dominuje v nové statistice primárních bodů, kde se započítávají góly a první asistence. „Oba jsou šikovní na puku, dávají si přesné pasy a dokáží přesně zakončit. Líbí se mi, že k dovednostem přidávají posily bojovnost a zodpovědnost ve hře," povídá bývalý útočník Komety Libor Havlíček.

JDE TO I BEZ HANZLÍKA

Kometu totiž zdobí i obětavost. Jihomoravané vedou statistiku Radegast index, v níž se sčítají hity, účast na ledě a zblokované střely. V této disciplíně vždy dominoval bek Jan Hanzlík, jenž po minulé sezoně zamířil do Mladé Boleslavi.

Ondřej Němec je první ve statistice účasti na ledě, Michal Gulaši je zase v měření Radegast indexu druhý za Janem Výtiskem z Vítkovic. „Když se daří mužstvu, tak tomu hráči víc obětují. Žene je konkurence. Kometa má nabitý kádr a kdo nehraje naplno, neskočí do střely, nemusí dostat prostor na ledě," říká Antoš.

Z mladíků do dvaceti let je v extralize nejproduktivnější sedmnáctiletý Martin Nečas s osmi body. „Umí dobře přebrat puk, výborně bruslí. Jen potřebuje zesílit," tvrdí Havlíček. Své nástupce bude sledovat v pátek při vstupu do druhé čtvrtiny extraligy doma proti Zlínu.