EWBL je mladá soutěž v režii lotyšských pořadatelů, která vznikla v roce 2015. Žabiny v tomto ročníku opanovaly všech sedm skupinových zápasů i dva čtvrtfinálové duely. „Překvapilo mě, že se nám tak daří. Když jsem viděl rozlosování skupiny, říkal jsem si, že bude úspěch postoupit do play-off. I když to nevypadá, spousta duelů byla vyrovnaná,“ řekl Šír.

V minulém ročníku skončilo počínání Žabin v EWBL hořce. Ve Final Four v ruském Rostově na Donu prohrály oba duely a obsadily čtvrtou pozici. Navíc se jim zranily dvě ústřední hráčky Petra Záplatová a Kateřina Zohnová. „Tentokrát toužíme po zlatu. Ještě jsme neprohráli a porážku nechceme vůbec pocítit,“ poznamenal manažer klubu.

Právě i kvůli loňskému strastiplnému cestování do Ruska se Žabiny rozhodly o pořadatelství ucházet. „Hrozilo, že se letošní ročník odehraje v Novosibirsku, což je ještě čtyři hodiny letecky od Moskvy. Už cesta loni do Rostova se nám dost prodražila třeba i kvůli vízům. Navíc uspoříme v důležité části sezony čas, což je pro nás nejdůležitější,“ uvedl Šír.

Před rokem v únoru Žabiny pořádaly závěrečný turnaj Středoevropské ligy CEWL, na němž brněnský celek obsadil třetí příčku. Tentokrát očekávají Brnaňky nabitější klání. „EWBL je kvalitativně trochu výš než CEWL. Taky tentokrát plánujeme věnovat víc úsilí propagaci než loni,“ pronesl Šír.

Jistý účastník brněnského turnaje je zatím běloruský celek Cmoki Minsk. V dresu účastníka letošního ročníku EuroCupu nastupuje i bývalá hráčka Králova Pole Lenka Bartáková. O dalších dvou postupujících se rozhodne v následujících dnech. Do Final Four pronikne lepší z dvojice Novosibirsk a Orange Lions a z posledního čtvrtfinále Piešťany, nebo Rostov.

Žabiny hodlají na domácí akci udělat další krok směrem k evropské smetánce. „Jdeme postupnými krůčky, v minulé sezoně jsme měly za cíl Final Four EWBL i CEWL, teď se hodláme posunout zase o kousek výš. Třeba za dva roky už budeme v jiné soutěži,“ doplnila Záplatová.