Kometa jasně přehrála Chomutov a oslavila výročí prvního domácího zápasu

Narozeniny se vydařily. V domácím utkání 25. kola hokejové extraligy Kometa porazila Piráty z Chomutova 3:0 a oslavila tak 63. výročí od vzniku klubu a zároveň prvního domácího utkání. „Hráli jsme už v Liberci dobře a tlačili všechno do brány, jen jsme bohužel nezvládli třetí třetinu. Teď jsme prohru napravili a doufám, že si lidé užili narozeniny," pousmál se brněnský forvard Martin Zaťovič, který vstřelil jednu branku.

Tentokrát si Kometa na rozdíl od pátečního duelu v Liberci, kde prohrála 3:4 po prodloužení, tříbrankový náskok pohlídala. „Neopakovalo se to asi i kvůli soupeři. Chomutov má hodně dobrou první lajnu, ale nepodařilo se mu vstřelit branku. Trochu se trápil, což nám situaci usnadnilo. Mohlo nám toho do brány napadat i víc," řekl Zaťovič.

Piráti od deváté minuty byli pro Kometu neškodný soupeř. Tehdy totiž ujel obraně reprezentační forvard David Kämpf a jeho forhendovou kličku zneškodnil brankář Karel Vejmelka. „Když bychom prohrávali, nikdo by se asi nedivil. Poté se hra otočila a byli jsme jasně lepší. Musím pochválit všechny hráče," hlásil potěšený asistent kouče Komety Petr Haken.

Chomutov vypálil na domácí branku pouze třináctkrát. „V útočné třetině jsme řešili situace špatně. Místo zakončení jsme volili vždy nějakou přihrávkou. Nezdobil nás důraz, bruslení, agresivita, či tlak do brány," hořekoval asistent trenéra Chomutova Jan Šťastný.

Kometě stačily na výhru tři branky. O první se postaral povedenou střelou do horního růžku Leoš Čermák. Zaťovič pak dorážkou do prázdné branky potrestal chybnou rozehrávku brankáře Jána Laca. „Vůbec jsem nevěděl, jestli tam brankář ještě doskočí. Snažil jsem se vší silou puk narvat. Jsou i lehčí góly," ušklíbl se Zaťovič, který poté Tomáši Vincourovi nabil v přesilovce.

Brňané se posunuli zpět na druhé místo o skóre za Třinec. Do utkání nezasáhli zranění Martin Erat, Ondřej Němec a Marcel Haščák. „Můžu vyloučit start Marcela na Spartě, stále si stěžuje na bolest hlavy. U ostatních se stav den od dne liší," dodal Haken před úterním zápasem v Praze.

HC Kometa Brno – Piráti Chomutov 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. L. Čermák (M. Kvapil, Dočekal), 15. Zatovič (V. Němec), 27. Vincour (Zaťovič, Štencel)

Rozhodčí: R. Čech, Pešina – Flegl, Polonyi

Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0

Diváci: 7700 (vyprodáno)

Sestavy:

Brno: Vejmelka – Kováčik, Gulaši, F. Král, Štencel, Trška, Malec, od 21. navíc Vágner – H. Zohorna, V. Němec, Zaťovič – Miklík, Vincour, M. Kvapil – Dočekal, L. Čermák, J. Káňa II – Dostálek, Nečas, R. Zohorna – Dymáček. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken

Chomutov: Laco – Flemming, Kudělka, Valach, Skinner, J. Mrázek, Dlapa, Havel – Vondrka, Huml, Tomica – Skokan, Šťovíček, Sklenář – Koblasa, Kämpf, Poletín – Hřebejk, Račuk, Lauko. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek

Rudá hvězda už při svém zrodu válela. Před 63 lety nadělila Plzni čtrnáct gólů

Brno – Před 63 lety chodili diváci na nejlepší hokejisty z klubů Židenic a Králova Pole, kteří utvořili tehdy nový tým a mašinu na mistrovské tituly – Rudou hvězdu.

První domácí ligovou výhru ve své historii zaznamenala Kometa 27. listopadu v roce 1953. Tehdy družina, kterou táhl Vlastimil Bubník či Bronislav Danda, zvítězila nad Spartakem LZ Plzní drtivě 14:3. „Páteční utkání před devíti tisíci diváky nám ukázalo, že hokejisté Rudé hvězdy jsou zdatný kolektiv. I přes vysoké vítězství jsou vidět i nedostatky. Mužstvo si ještě neosvojilo systém hry. Zatím to jsou individuální výkony, které rozhodují o výsledku," psalo se v deníku Československý sport.

Ve svém prvním ligovém ročníku skončila Rudá hvězda druhá kvůli rozdílu ve skóre. Poté následovalo úctyhodných jedenáct titulů ve dvanácti letech.

Brňané je oslavili na stadionu za Lužánkami a právě s dresy s vizualizací nové areny, plánované na stejném místě, nastoupila Kometa v neděli proti Chomutovu. Výtěžek z aukce dresů jde na nadaci Nový zimák za Lužánky.